Pod geslom TOURISM AND SUSTAINABLE TRANSFORMATION / TURIZAM I ODRŽIVA TRANSFORMACIJA ovogodišnji Svjetski dan turizma u Istri obilježit će se u Vižinadi kroz dva posebna događaja koji spajaju tradiciju, kreativnost i održivost.
U petak, 26. rujna, u 18:00 sati u Centru za posjetitelje Maraston održava se radionica „Slatka Istra – Pinca“ pod vodstvom Nede Ivančić. Pinca, mekani i mirisni blagdanski kruščić, nekada je zauzimao posebno mjesto u obiteljskim tradicijama, a na radionici će sudionici imati priliku naučiti sve tajne njezine pripreme. Kotizacija iznosi 20 eura, a zbog ograničenog broja mjesta prijave se zaprimaju putem e-mail adrese [email protected].
Sljedećeg dana, u subotu 27. rujna, Vižinada će ugostiti likovno natjecanje „Ex tempore Ars sacra“, već dobro poznato i omiljeno među umjetnicima i posjetiteljima. Sudionici mogu prijaviti svoje radove od 22. do 26. rujna na nekoliko lokacija (Zajednica Talijana Vižinada, Općina Vižinada, LUP Poreč i Galerija Milotić u Puli). Svaki umjetnik može prijaviti najviše dvije podloge i odabrati sakralnu ili slobodnu temu, dok se od radova očekuju minimalne dimenzije od 50×50 cm, a instalacije ne smiju premašiti jedan kubni metar.
Izložba prijavljenih radova održat će se u subotu na Battistellinoj šterni od 13 do 16 sati, a u 18 sati slijedi proglašenje pobjednika i dodjela nagrada. O dobitnicima odlučuje međunarodni žiri, a najboljeg očekuje nagrada od 800 eura, drugoplasiranog 500 eura, trećeplasiranog 300 eura, dok će posebna nagrada od 1000 eura biti dodijeljena za najbolji rad nastao istog dana u Vižinadi. Pečatiranje podloga za ovu kategoriju održat će se od 9 do 12 sati.
Oba događaja, radionica i likovno natjecanje, podsjećaju nas na važnost očuvanja tradicije, kulturne raznolikosti i stvaralaštva, ali i na potrebu održive transformacije turizma koja povezuje lokalnu zajednicu i posjetitelje. Pozivamo sve ljubitelje gastronomije, umjetnosti i istarske baštine da nam se pridruže u Vižinadi i zajedno obilježe Svjetski dan turizma!


22.12.2025
Sretni blagdani i Nova 2026!
11.11.2025
Studeni u znaku okusa Istre – tri “Show cooking – slow food” radionice u Vižinadi
03.11.2025
Poetska večer ljubavi u Vižinadi – spoj riječi, plesa i emocije
30.10.2025
Nastavljen projekt "Hrvatska prirodno tvoja": U Vižinadi posađeno još deset stabala crne murve
29.10.2025
Plesna škola argentinskog tanga – Tango Argentino iz Rijeke u Vižinadi
08.10.2025
GIIPUJA stiže u Vižinadu – glazbena fuzija tradicije i jazza
01.10.2025
BOOKMOBIL U VIŽINADI